Hastanelerin Dikkatine!

Hastaneler KANDIRILIYOR mu?

Evet malesef KANDIRILIYOR.

Medikal Sektörde hizmet veren bazı kalibrasyon firmaları, sayıları azımsanmayacak kadar çok, fiyatları çok cazip tutarak kalibrasyon işini alıyorlar.

Amaçları tabi ki kalibrasyon yapmak değil. Kalibrasyon etiketi ve sertifikası vermek. Bir yada iki günde, bir yada iki kişi ile bir hastanenin tüm cihazlarının kalibrasyonlarını sözüm ona bitirip gidiyorlar.

Önlemenin birkaç yolu;

1-Teklif alma  aşamasında (İhale yada doğrudan temin ) “Kalibrasyonu yapılacak cihaz sayısının hastanede minimum kaç günde ve kaç kişi ile bitirileceği” nin taahhüdü mutlaka alınmalı, Hizmetin icrası sırasında da kalibrasyon firmasının bu taahhüdüne uyup uymadığı denetlenmelidir. Uluslararası çalışan firmalar yaptığı/yaptırdığı işlerde yapılan işin adam/ saat hesabını mutlaka yapar yada yaptırırlar. Ona göre ücret öderler. Aksi taktirde yapılan kalibrasyonların / alınan hizmetin güvenilirliği kalmayacaktır.

2- Kalibrasyon sırasında Kalibrasyon yapan firmanın teknik personelinin başına hastane yetkilileri tarafından” Her kalibrasyon personelinin yanına bir sorumlu ” verilmeli, Kalibrasyon süresi boyunca birlikte çalışmalıdırlar.

Bu önlemler çoğaltılabilir.

Netice olarak;
Kalibrasyon firmalarının amacı Öncelikle Hizmet olmalı, “HERŞEY İNSAN İÇİN” Sloganının geçerli olduğu günümüzde, İnsana hizmet veren Sağlık Kuruluşlarına hizmette özel itina göstermelidir.